Cestování se psem ...

Plánujete-li v budoucnu vozit Vašeho psa v autě, musíte ho začít na auto zvykat co nejdříve, aby ho auto později nestresovalo. Můžete ho každý den vzít na krátkou projížďku, nejprve jen na 10 minut, přičemž čas můžete postupně prodlužovat.

Přeprava psů autem ...
Nejlepší prevencí cestovní nemoci je zvykat psa na cestování již od mládí. Pravidelné cesty autem, zakončené příjemné třeba dlouhou procházkou, obvykle způsobí, že se pes bude nu cestu těšit.
Velké psi je nejlépe vozit v autě "combi" za mříží nebo sítí. Malé psy můžete mít v plastových přepravních bednách, jednorázově nebo na občasné použití na krátkou vzdálenost lze vzít i schránku z pevného kartónu. Štěně můžeme vézt i v obyčejné, dobře vystlané krabici, případně s ohřívací lahví.
Když pes trpí cestovní nemocí, požádejte veterinárního lékaře o tablety proti nevolnosti. Neužívejte sedativa, protože mohou neblaze působit na termoregulaci psa.. Velmi nervózní a rozrušené psy však můžete zklidnit speciálními léky, které vám předepíše veterinární lékař.
Nenechávejte psa dlouho samotného v autě, především ne v horkém počasí. Šoky z horka se dostavují nečekaně rychle a mají obvykle osudné následky. Speciální zábrany umístěné zevnitř na oknech dovolují za horka větrat, ale nespoléhejte na ně.
Než nastoupíte cestu, dejte psu možnost, aby se vymočil a vykálel. Asi dvě hodiny před cestou by se měl pes napít. Každé dvě až tři hodiny zastavte, dejte psu napít a vyvenčete ho.
 
Pes s námi společně na cestách ...
Kdo má psa, ví, že jeho chlupatý kamarád by za něj nejspíš bez váhání položil život. Člověk mu lásku oplácí nekonečným drbáním, elegantními obojky, dobrůtkami všeho druhu, protibleším šamponem, nezřídka i možností účastnit se rodinných snídaní stejně jako pracovních porad. Vezmeme-li však pejska s sebou na dovolenou, může se stát, že napácháme víc škody než užitku.
 
Společně k moři ? .... Ne !
Podle veterinářů je v první řadě nutné včas zjistit, zda má pes do míst, v nichž budeme svou dovolenou trávit, přístup. Mnozí majitelé penzionů či hotelů v posledních letech rádi vítají i čtyřnohé rekreanty, ale takto vstřícný přístup nemusí být vždycky pravidlem.

Míříte-li na dovolenou k moři, nechte raději svého pejska v renomovaném psím hotelu. Slaná voda a písek pro psa není to nejlepší, způsobuje časté a silné zažívací problémy. A navíc: zatímco my se u moře příjemně vyhříváme, náš pes o jižní teplo příliš nestojí.

 
Pozor na doklady !
Málokdo ví, že už při cestě do sousedního okresu by měl s sebou mít potvrzení o zdravotním stavu psa, které může vydat soukromý veterinář, a očkovací průkaz se záznamy o platné vakcinaci. Cestujeme-li do zahraničí, je třeba vědět, jaké povinnosti směrem k příslušnému státu musíme v souvislosti se psem splnit. Samozřejmostí je mezinárodní očkovací průkaz a PAS a neuškodí ani potvrzení o dobrém zdravotním stavu zvířete, vydané státním veterinárním lékařem.

Je-li pes zvyklý na určité krmivo a majitel si není jist, že je koupí na místě, kde bude trávit dovolenou, měl by si dostatek potravy pro zvíře vzít s sebou.

 
Voda nesmí chybět !
Každý pejskař zpravidla ví, jak jeho mazlíček snáší cestování. Veterinář mu samozřejmě může předepsat zklidňující léky, ale ani ty nejsou zázračné. Pokud páníček ví, že psovi je v autě mizerně i při popojíždění ve městě, nepoveze ho jistě přes půlku Evropy.
Bezproblémovému průběhu cesty napomůže i odpovídající dietní režim: pes by se před jízdou neměl krmit, nebo jen minimálně, najíst může dostat až na místě. Velice důležité je však, stejně jako u lidí, dodržování pitného režimu. Dostatek vody a miska by měly být při cestování samozřejmostí. Čas od času je třeba zastavit a dát zvířeti možnost, aby se venku protáhlo, ochladilo a napilo.
Delší jízdy se štěňaty odborníci nedoporučují vůbec. Proti cestování v okolí bydliště nic nemají, štěňátka si na auto a všechno, co s ním souvisí, musejí zvyknout, ale na delší trasy by psy mladší pěti měsíců nebrali. Je-li přesto třeba štěňata někam přepravit, je nezbytné dát je očkovat proti parvoviróze, psince, zánětu jater a leptospiróze, při plánovaném pobytu v přírodě i proti borelióze. Rovněž cestování s psími seniory se nedoporučuje.
 
Psí smutek?
Odloučení od pána, který se po dva týdny máchá v moři, většina psů snáší bez problémů. Někteří psi komunikují s cizími lidmi už od první minuty, jiní se nechají apaticky vyvenčit a nakrmit. Máte- li možnost psího profesionálního hotelu, bude psovi jistě lépe tam, s dozorem zkušených kynologů mezi jinými psími kamarády. Většina psů uvítá změnu a denní program, kdy se stále něco děje a na smutek není čas. Budete velice překvapeni až se Vašemu miláčkovi vůbec nebude chtít z hotelu.
  Bookmark and Share