Aura                 Sára             Nike               Dina                 Sisi           Shaki             Scooby         Chilli                       Benny                                                      
     
Venkovní kotec - bouda a výběh ...
Hygienický výběh připojený k boudě je ideální pro KRÁTKODOBÉ umístění psa - poskytuje totiž psu čerstvý vzduch a omezený pohyb. Nicméně nemůže být náhražkou za pravidelné vycházky ! Retrívři mají značné zásoby energie, a budou proto potřebovat pravidelnou tělesnou činnost mimo kotec !
Ještě dříve, než si opatříme štěně, si musíme ujasnit, kde je ubytujeme. Ve městech bude toto rozhodování jednoduché, protože nám asi nezbude nic jiného, než si psa vzít do bytu. Naproti tomu na venkově nebo v rodinných domech se zahradou se můžeme rozhodnout mezi ubytováním psa v bytě nebo venku. A však nejlepším řešením je, využít kombinaci těchto dvou ubytování.
Váš pes může klidně spát i "bydlet" ve venkovním kotci. Téměř všichni psi mají hustou srst, která jim umožňuje adaptovat se na teplotní změny. Vzít psa ven z vyhřátého domu pro něj však může být šok. Chcete-li proto, aby štěně již od počátku žilo venku, měli byste si ho pořídit na jaře nebo na začátku léta a řídit se radou veterináře. Štěně můžete postupně navykat na pobyt v kotci. Štěně může zpočátku plakat a naříkat. Nevzdávejte to, brzy si zvykne na to, že má svůj vlastní dům !

Naši psi  též mají svůj kotec - "dům" , který však využívají jen krátkodobě pro odpočinek hlavně po jídle nebo v naší nepřítomnosti, a je především využíván pro pobyt  našich odchovů, protože  pobyt  štěňat na čerstvém vzduchu je to pro ně nejlepší, nemluvě o zajištění maximálního bezpečí pro ně ! Kotce jsou vybaveny zateplenými boudami a též jsou  uzpůsobeny pro  travnatý výběh, především pro štěňátka a my tomu s oblibou říkáme "ŠKOLKA".

Naši psi rádi kotce využívají i přesto, že většinou se nezavírají a tak mají stálý přístup na zahradu, která jim slouží jako výběh. Mají stálý přístup do domu a přes noc spí v domě.
Záleží na každém, jak si režim se psem přizpůsobí vlastním potřebám !
DALŠÍ RADY A TYPY:

Bouda a kotec může sloužit  i k celoročnímu ubytování psa venku. Na pobyt v kotci je nejlépe navykat psa již od štěněte. A však je nemyslitelné, abyste štěně v den , kdy jste si jej pořídili, doslova odložili do kotce a ponechali ho tam samotného a i přes noc. Je jasné, že pro takové štěně to bude šok, kdy už tak se muselo vyrovnat s odloučením od své matky, sourozenců a chovatelského prostředí.

Štěněti v prvních dnech dejte především svoji lásku, v období od 8. týdne věku štěněte je to nejdůležitější období  pro získání nejlepšího vztahu mezi člověkem a psem.

Na zvykání a učení na pobyt psa v kotci budete mít ještě dostatek času, kdy pobyt začnete navykat po krátkých chvilkách a pak intervaly můžete prodlužovat. Pes rychle pochopí, že se k němu vždy vrátíte a že kotec s boudou je opravdu jeho dům.
Někdy si starší nebo samostatnější štěňata sama vyberou, kde je jim nejlépe. Zejména, když odrostou a chtějí objevovat svět kolem sebe. Jako dospělí budou asi raději celý den venku, protože je tam přece jen mnohem více zajímavých podnětů než v „okoukané“ domácnosti. V tomto případě  určitě Váš pes ocení kotec a Vy jistotu, že je Váš pes v bezpečí po dobu Vaší nepřítomnosti.
Při pobytu v zimě v hodně mrazivých dnech i  nocích lze psa navyklého na pobyt venku ubytovat v místnosti, kde se teplota pohybuje okolo 0 ° C. Vzít psa z kotce, kde teplota dosahuje – 15° C do vyhřáté místnosti, kde je teplota + 22° C může být pro psa šok. Musíte si uvědomit, že pro psa je tento teplotní rozdíl 37 °C !
Nesmíte také zapomínat, že pobyt v kotci s jakkoli rozměrným výběhem, nenahradí psovi Vaši společnost, kterou pro svůj spokojený život nutně potřebuje. Nikdy nezapomínejte, proč jste si svého pesana pořizovali ! Nedomnívejte se ani, že pes, který tráví celý den venku v kotci, nepotřebuje ani vycházku. Proto i pokud se rozhodnete pro celoroční pobyt psa venku, věnujte se mu co nejvíce, protože Vás opravdu potřebuje a určitě jste si svého miláčka nepořizovali jen proto, abyste  ho zavřeli do kotce s boudou. V takovém případě je snad i lepší si štěně ani nepořizovat.
Místo pro kotec v zahradě pečlivě vybírejte. Neměl by být v žádném případě situován ani na sever ani na jih. Kotec by měl být na klidnějším místě zahrady, v závětří, a tak, aby pes nerušil sousedy. Nejlepší umístění kotce je na místě, odkud může Váš pes vidět na Váš dům a hlavně na jeho vchod, popř. okna. A pak též není k zahození, když i Vy z domu můžete mít dokonalý výhled na kotec a tím získáte přehled o tom , jak se pes v kotci chová, nemluvě o tom, že Vás pes  v okně může i vidět a o to být klidnější.
Kotec Vám však ale nemusí sloužit k celoročnímu užívání, ale i jako odpočinkový prostor pro pobyt psa na čerstvém vzduchu. Je hodně situací, kdy potřebujeme psa zavřít na bezpečné místo a zrovna ho nechceme dávat do domu. Uvědomte si, že netrávíte svůj veškerý čas se psem a sami brzy pochopíte, že pobyt psa v kotci  je daleko pro něj příjemnější než pobyt v uzavřené místnosti doma. Je to i v zájmu jeho zdraví, protože pes ubytovaný venku je otužilý, může plnou měrou využívat vzduchu a slunce, jeho smysly nejsou otupovány prostředím bytu a má nerušený klid k odpočinku.Kotec se tak pro něj stane bezpečným prostorem a Vy máte naprostou jistotu, že se mu nic nestane.
Minimální velikost kotce pro malé plemeno se uvádí přibližně 5 m2, pro střední plemeno  7 m2 a pro plemeno velké 10 m2. Tím se však myslí bez výběhu.
Kotec by měl být pevný a vzdušný, nejlépe ze dvou či tří stran by měl být chráněn plnou stěnou a také samozřejmě střechou. Střecha nemusí být přes celý kotec, pokud pes nemá možnost volného vstupu do výběhu, měl by mít možnost pobývat také na slunci, ale zároveň nezapomínejte mu zajistit dostatečně stinná místa, která mu zajistíte keři, popř. stromy. Není pro psa nic víc trýznivějšího, než pobyt  na rozpáleném slunci.  Podlaha musí být dobře udržovatelná, pokud kotec stojí přímo na zemi, je ideální jako materiál použít beton  nebo dlažba s protiskluzovým povrchem. Pro snadnou údržbu je vhodný mírný sklon podlahy pro možné mytí. Stejně tak je vhodný mírný sklon u střechy. V případě, že uvažujete o dřevěné podlaze, měl by celý kotec stát na dřevěných špalcích asi 20 - 25 cm nad zemí. Výška kotce by měla být taková, abyste do něj mohli pohodlně vstoupit a provést očistu a údržbu. Je vhodné tyto dva druhy podlah i zkombinovat. Podlaha ze dřeva je pro psa o hodně přijatelnější a je vhodné postavit  alespoň tzv. vyvýšené  „pódium“ ze dřeva, na kterém psi rádi lehají, protože tím získávají i přehled o tom, co se děje na Vaší zahradě.
Oplocení musí být pevné, velikost ok pletiva musí být taková, aby se pes nedostal ven, a aby nemohl prostrčit ven hlavu. Oplocení by mělo dosahovat až po střechu, která by měla mít dostatečné přesahy.
BOUDA PRO PSA
Bouda pro psa pro celoroční ubytování by měla mít dvě místnosti, předsíň a ložnici. Její velikost by měla být daná velikostí plemene v dospělosti. Ložnice by měla být dostatečně prostorná tak, aby se v ní dospělý pes mohl pohodlně otočit nebo se natáhnout a hlavně postavit. Neměla by však být zase příliš velká, pes se v chladném počasí obvykle stočí do klubíčka a vyhřívá si ložnici vlastním tělesným teplem, měl by se v ní však i pohodlně natáhnout. Vchod do předsíně by měl být o něco málo vyšší než je kohoutková výška psa, zatímco vchod do ložnice může být kvůli udržení tepla o něco menší, toho docílíme tím, že zvýšíme práh, ale nebudeme snižovat vchod z horní strany. Velikost předsíně musí být taková, aby pes mohl bez problémů vejít do ložnice. Každá bouda by měla mít otevíratelné víko, aby se dala pohodlně udržovat a čistit. Pokud máte boudu jen jako pobytovou - odpočinkovou, ložnici mít nemusí.
Minimální orientační velikost boudy (vnitřní rozměry) pro retrievera:
190 x 110 x 120, min. šířka vchodu 60 cm
Bouda pro celoroční ubytování psa by měla mít aspoň zateplenou ložnici.
Nejlepším materiálem pro stavbu boudy je dřevo. Jako izolaci ložnice je ideální použít polystyren, který se prodává po kusech a má dobré izolační vlastnosti. Je také nenasákavý, takže se v něm neudržují plísně či hniloba. Izolaci je však nutné krýt i zevnitř, protože pes by ji mohl okusovat a věřte, že retriever z nudy okouše i nemožné.
Střecha boudy by měla být pevná, a také na ní by měla být izolace. Ideální je střecha rovná, na kterou můžete položit např. matraci, protože pes na ní rád lehává. Protože i bouda pro psa se musí občas uklidit, vyčistit a dezinfikovat, měla by být některá její část konstruována tak, aby se dala odklopit. Nejčastěji je to čelní strana nebo střecha.
Boudu je vhodné pomocí dřevěných špalíčků vyvýšit asi o 10 cm, aby nestála přímo na zemi a nenasávala vlhkost, pokud však stojí v kotci, ve kterém je vybudována dřevěná podlaha, není vyvýšení nutné.
Do boudy dejte psovi deku či starý koberec, i tyto je však nutné pravidelně čistit. V chladném počasí je také dobré přikrýt vchod do boudy nějakou pevnou látkou nebo dekou, aby dovnitř netáhlo.
VÝBĚH
Výběh je prostor, kterým vymezujeme volný pohyb psa. Pokud umožňujete pravidelně psovi volný pohyb po celé zahradě, není výběh nutný. Výběh má větší rozměry než kotec, na který navazuje. Není zastřešený a doporučená výška oplocení je minimálně 1,50 m – 2 m. Aby se pes nepodhrabával, můžeme vnitřní obvod výběhu obložit dlažbou či betonem. Povrch by měl být přírodní, trávník nebo jemný štěrk. V části výběhu můžete připravit místo k venčení, které pokryjete pískem.

Nezapomínejte, že každý pes k životu potřebuje společnost svého pána a pravidelné vycházky nebo jiné aktivity, a to mu nenahradí ani sebevětší výběh.

Pokud se domníváte, že pes je určený k tomu, aby byl celý den zavřený v kotci, raději si psa ani nepořizujte !

  Bookmark and Share