Aura                 Sára             Nike               Dina                 Sisi           Shaki             Scooby         Chilli                       Benny                                                      
     
Proč štěňátko s průkazem původu ...
Průkaz původu je dokladem o tom, že předkové Vašeho štěňátka splnili všechny podmínky chovnosti, mezi které patří nejen exteriér, ale především zdravotní prověření, zejména na DKK a ověření povahy, ale hlavně, aby Vám z roztomilého štěňátka opravdu vyrostl retriever.

Mnoho lidí si toto plemeno vybere právě kvůli jeho úžasným povahovým vlastnostem, jako milého společníka, pomocníka a kamaráda pro děti, který se snese s ostatními psy i jinými domácími mazlíčky. Povaha  retrievera se před zařazením do chovu ověřuje jednak samostatnou disciplínou "ověření povahy" v rámci zkoušek OVVR, nutných k uchovnění a pak také na každé výstavě, které se pes musí minimálně 2x zúčastnit.

Velice důležité je zdravotní ověření nutné k uchovnění. Retriever, stejně jako ostatní velká plemena psů, trpí dědičnými onemocněními kloubů, mezi které mimo jiné patří DKK a DLK.

V Čechách je zatím povinné jen vyšetření na DKK. V naší CHS provádíme i nepoviné testy jak DLK, OCD, vyšetření očí na PRCD, PRA GR1, 2. Z chovu jsou vyloučeni jedinci se střední a těžkou dysplazií. I ten kdo chce pejska jen jako kamaráda na mazlení, chce mít pejska zdravého. Ani u štěňátka s průkazem původu není nikdy stoprocentní jistota, že se mu tato onemocnění vyhnou, ale tato rizika jsou u něj omezena na minimum.

Průkaz původu Vás k ničemu nezavazuje, jestli budete chodit na výstavy, nebo připravovat svého psa na zkoušky, je Vaše záležitost. Průkaz původu Vám garantuje původ Vašeho pejska a to, že jeho předkové splnili exteriérové, povahové a zdravotní podmínky pro zařazení do chovu. Umožní Vám v případě zájmu účast na výstavách a loveckých i jiných zkouškách, dále můžete být členy klubů, a to:

http://www.retriver.cz
http://www.retriever-klub.cz
V průkaze původu máte jméno chovatele,
na kterého se můžete kdykoliv obrátit !!!
Nejčastější "důvody" ,
proč štěně nemá průkaz původu více ZDE
  Bookmark and Share