Charakteristika a původ plemene
Význam slova RETRIEVE ... obrázkový STANDARD - ZDE
GOLDEN RETRIEVER ( zlatý retriever ) 

Zlatý retriever je rodinný pes. Rád se podílí na všech stránkách života, hraje si s dětmi, miluje fotbal, plavání i surfing. Vždycky se snaží zaujímat přední místo jako zábavný člen rodiny. Vyniká láskou a přítulností a je ochoten se podílet na veškeré Vaší činnosti, je vždy připraven podniknout cokoliv, jen, aby byl s Vámi. Společenskost je jeho hlavní předností. Raději se obejde bez jídla než bez lásky. Ovšem za klidného večera také rád sdílí rodinnou pohodu.

Standard
Celkový vzhled: Symetrický, harmonický, živý, statný pes vyrovnaného pohybu s laskavým výrazem.
Charakteristika: Poslušný, inteligentní, s přirozenými pracovními schopnostmi
Chování: Přátelské, laskavé a důvěřivé.
Hlava: Vyvážená, dobře stavěná, široká v temeni, bez hrubých rysů, dobře usazená na krku, silný, široký a hluboký čenich. Délka čenichové partie se přibližně rovná délce lebky. Výrazný stop.
Oči: Tmavě hnědé, široce nasazené, tmavé okraje víček.
Uši: Středně velké, zavěšené přibližně ve výši očí.
Chrup: Silné čelisti s dokonalým pravidelným a úplným chrupem, nůžkový skus, při kterém horní řezáky těsně překrývají spodní a rostou rovně z čelistí.
Krk: Dostatečně dlouhý, suchý a svalnatý.
Hrudní končetiny:Rovné se silnými kostmi, dobře přilehlá ramena, dlouhé lopatky se stejně dlouhým ramenem, což umožňuje, aby končetiny byly správně pod tělem. Loketní klouby nevybočené.
Trup: Vyvážený, krátká bederní partie, prostorný hrudní koš, žebra dobře klenutá, hluboko sahající. Hřbetní linie rovná.
Pánevní končetiny: Bedra a končetiny jsou silné a svalnaté, dlouhá stehenní kost, dobře zaúhlené kolenní klouby. Nízko posazená hlezna zezadu rovná, ani vybočená.
Tlapy: Kulaté, kočičí.
Ocas: Nasazený a nesený ve výši hřbetní linie, dosahuje až k hleznů, na špičce nezkadeřený.
Pohyb: Energický, živý. Pohyb všech končetin je pravidelný a přímý. Krok je dlouhý a uvolněný, bez nepravidelností.
Srst: Hladká nebo mírně zvlněná, s vlajkou, hustá podsada.
Zbarvení: Každý odstín zlaté nebo smetanové, nikdy ne červené nebo mahagonové.
Základní znaky

Zlatý retriever je mimořádně přizpůsobivý, všestranný pes. Toto plemeno bylo původně chováno jako lovecký pes, přinašeč. Nyní se cvičí spíše jako průvodce nevidomých, společník a pátrač po drogách, ale nejlépe se hodí k pomoci postiženým. Mnohostrannou osobnost svého zlatého retrievera můžete využít ve složité úloze rodinného mazlíčka, jako výstavního nebo loveckého psa, ale bude vynikat i v soutěžích poslušnosti a agility. Mírný, vždy dobře naladěný, inteligentní pes, který splňuje všechny Vaše nároky, Vám poskytne více potěšení, než jste schopni mu vrátit.

Ve službách veřejnosti

Zlatý retriever často hraje mnoho úloh ve společnosti jako pracovní a společenský pes. Uplatňuje se vyhledávacích a záchranných družstvech, hledá oběti po zemětřesení a v lavinách, kdy jen pes je schopen najít ještě živé oběti . Zlatí retrieveři jsou také výborní stopaři ve službách policie, armády, zejména při hledání drog a výbušnin. Jsou skvělými průvodci nevidomých, nedoslýchavých a hluchým. Velikost zlatého retrievera, jeho přátelská povaha, velká ochota, přirozené schopnosti k přinášení z něj činí ideálního služebníka a společníka invalidů.

Původ zlatého retrievera

Do roku 1959 se obecně věřilo, že zlatí retrievři pocházejí ze skupiny ruských cirkusových psů. Je jisté, že rodištěm zlatého retrievera byl Guisachan a naštěstí první lord Tweedmouth metodicky vedl plemennou knihu a zaznamenával všechny potřebné údaje původu plemene. Paní Elma Stonexová strávila deset let zkoumáním těchto záznamů a v roce 1959 oznámili šestý lord Ilchester a paní Stonexová skutečné údaje anglickému Kennel Clubu, kde byly oficiálně ověřeny a znovu zaznamenány úředníky klubu v Clarges Street v Londýně. Ve skutečnosti první lord Tweedmouth získal žlutého dlouhosrstého retrievera jménem Nous od ševce v Brightonu, který jej dostal od myslivce lorda Chichestra, skutečně jej dovezl do Guisachanu, kde jej spářil s tweedským vodním španělem po Lady Kirk on the Twed. Z tohoto spojení pocházejí zlatí retrieveři. Všichni dnešní zlatí retrieveři pocházejí z Guisachanského chovu.

Pracovní zlatý retriever

Zlatý retriever má přirozené vlohy stát se ideálním loveckým psem, schopným lovit a přinášet zvěř i v nejhustším porostu. Jeho hustá nepromokavá srst mu poskytuje dokonalou ochranu. Rád vyhledává a přináší všechny možné předměty. Postupně a velmi trpělivě může tyto základní instinkty přeměnit v solidní práci loveckého psa.

Historie plemene Golden Retriever

FCI-Standard č. 111 / 29. 01. 1999/ GB

ZLATÝ RETRÍVR (Golden Retriever)

ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie

DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU:

24.06.1987

VYUŽITÍ

lovecký pes
KLASIFIKACE F.C.I.
 Skupina       8     retrívři, slidiči, vodní psi.
Sekce          1     retrívři
S pracovní zkouškou
VELIKOST: Výška v kohoutku Golden Retriever
Psi          56 - 61 cm (22-24 palců)
Feny       51 - 56 cm (20-22 palců)
VADY: Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada,
 jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti
a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa
Diskvalifikován musí být každý pes,
u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.
STANDARD s názornými obrázky - ZDE
  Bookmark and Share
 Scooby Doo  :-)
Doo ... 20 měsíců ...zima 2010
Shaki ...
Chilli ...
Benny - Watterloo Misantos
Kira - Sequins Shakira
Niky - Niké z Vlčích luk
Dina - Lambada Misantos
Aura - Aura Artemis Gold
Sára - Tsarine Misantos